Kako je nastala montažna linija


Montažna linija je proizvodni proces u kome se zamenjivi delovi dodaju proizvodu u određenom trenutku kako bi se dobio krajnji proizvod. Prvu montažnu liniju je predstavio Eli Whitney, koji je pravio muskete za američku vladu. Henry Ford je 1. decembra 1913. godine prvi predstavio pokretnu montažnu liniju u njegovoj firmi za izradu automobila na Highland Park-u. To je uradio kako bi smanjio troškove proizvodnje i samim tim isporučivao jeftinije gotove proizvode.

Do XIX veka, jedan majstor ili grupa majstora je radila na jednom delu proizvoda individualno, sastavljajući ih zajedno i prepravljajući delove tako da predstavljaju jednu celinu tj. gotov proizvod. Ovo se nazivao Engleski sistem proizvodnje. Eli Withney je 1799. godine razvio Američki sistem proizvodnje, koji se zasnivao na sastavljanju gotovog proizvoda od delova po principu ponavljanja. Ova montažna linija omogućila je relativno neveštim radnicima da dodaju jednostavne delove na proizvod. Pošto su svi delovi već bili napravljeni, njihov zadatak je bio samo da ih sastave kako bi se dobio gotov proizvod. Montažna linija se sastojala od pojasa ili lanca po kojem su se pomerali delovi. Radnici su se nalazili odmah uz liniju i dodavali određene delove. Odatle je i naziv montažna linija.

U početku, montažna linija se pomerala polako, da bi kasnije, pojavom konkurencije, rad na liniji ubrzao. Radnici su morali da rade brže i više sati nego ranije, što je prouzrokovalo veliki broj povreda na radnom mestu. Veliki broj radnika nije bio zadovoljan radom na montažnoj liniji iz razloga nesigurnosti rada kao i iscrpljenosti brzim radom. Takođe, nezadovoljstvo se ogledalo i u tome što većina radnika nije imala tu satisfakciju da vidi konačan proizvod. Pojavom montažne linije stvorili su se uslovi za početak masovne proizvodnje.





Search