Kad je otkrivena čokolada


čokolada je vrlo čest sastojak mnogih slatkiša, a i sama predstavlje najpopularniji slatkiš na svetu. Njen osnovni sastojak je kakao koji se dobija iz pečenog zrna tropskog kakaoa. Iz kaokao zrna se dobija suva i masna supstanca ? kakao buter. Ovo predstavlja osnovni sadržaj slatkiša. Pošto sam kakao ima gorak ukus dodaju mu se šećer i drugi sastojci. Čokolada može biti u obliku čokoladnih štangli ili pića ? topla čokolada. Čokolada je proizvod koji je stoprocentno baziran na kakaou. Smanjivanje njegovog sadržaja smanjuje troškove proizvodnje čokolade. Drugi sastojci su stvar ukusa, a vrlo čest je mleko u mrahu, lešnik itd.

Smatra se da su kakao prvi koristili Maje i Asteci. Ostaci koli su pronađeni na njihovim čajnicima govori da su pili kakao pre 2600 godina. U Evropu ga je doneo Kolumbo, ali je Hernando de Soto bolje upoznao Evropljane sa ovim pićem. Prvi zabeleženi tovar kakao je prevežen 1585. godine od Vera Kruza do Sevilje. Tada se kakao koristio kao piće i Evropljani su uklonili biber koji su koristili starosedeoci južne Amerike i dodali šećer.

U XVII veku čokolada je bila luksuz dostupan samo plemstvu. Prva čokolada kakvu danas poznajemo je napravljena u Torinu na kraju XVIII veka. 1828. godine jedan Holanđanin Conrad J. Van Hauten je patentirao način izvlačenja masti iz kakao zrna i dobijanje kakao butera i kakaoa u prahu. Veruje se da je Englez Joseph Frz napravio prvu čokoladu za jelo 1847. godine.

Prva mlečna čokolada se pojavila na tržišti 1875. godine. Istraživanja su pokazala da čokolada veoma pozitivno utiča na zdravlje, između ostalog i zato što sadrži antioksidanse koji sprečavaju kancer.





Search