Kad je nastala parna mašina


Parna mašina je toplotni motor koji koristi termalnu energiju da bi proizveo paru, koju zatim pretvara u mehanički rad. Ove mašine se koriste za pokretanje pumpi, lokomotiva, parobroda i traktora, bile su neophodne sve do Industrijske revolucije, kada su ih zamenile motori sa unutrašnjim sagorevanjem. Ipak, parne turbine se i dalje koriste za proizvodnju struje. Svaka parna mašina ima kazan sa običnom vodom koji se zagreva i proizvodu paru. Kako para ima da se širi, njena unutrašnja energija potiskuje klip mašine ili turbine koja pokreće točak vozila ili obavlja neki drugi mehanički rad. Za zagrevanje vode može se koristiti bilo koje gorivo ? ranije je to bio ugalj, drvo, ili nafta, ali to može biti i alkohol, papir, đubre, prirodni gas, benzin, biomasa, suva trava, korov, itd.

Prvu parnu mašinu, aeolipile, napravio je Heron iz Aleksandrije, u prvom veku pre Hrista, ali je ona korišćena samo kao igračka. Zanimljivo je da su Grci na Korintu još 700 godina pre toga pronašli čine za transport, ali im očigledno nije palo na pamet da ova dva izuma spoje. Denis Papin, francuski fizičar, izgradio je model parne mašine koji je radio 1679. godine. Postoji priča koja kaže da je on na ideju došao dok je posmatrao poklopac na loncu gde mu se kuvao ručak. Njegov rad su nastavili ser Samuel Morland, Thomas Savery (1698), Thomas Newcomen (1712), i James Watt (1769), od kojih je svako dao poneki doprinos.

Velika prednost parne mašine je to što uopšte nije izbirljiva na vrstu goriva koju će koristiti, za razliku od motora SUS. Čak štaviše, i nuklearni motor ima isti princip rada kao i parni, samo što ulogu grejača vode ovde ima energija zarobljena u atomima uranijuma. Takođe, i solarna energija, kao energija budućnosti, na ovaj način može biti iskorišćena. S druge strane, parna mašina ima jako nizak koeficijent korisnog dejstva ? svega oko 10%, za razliku od 38, koliko ima dizel motor, ili čak 95% kod elektromotora. To je razlog zašto njena upotreba kod vozila nije isplativa, za razliku od parnih turbina sa kondenzatorima, kod kojih se ovaj stepen penje i do 60%.





Search