Trogoni spadaju u najšarenije ptice na svetu. Njihove boje su veoma upadljive i po njima su veoma slični rajskim pticama. Postoji oko 40 vrsta trogona, koji se razlikuju po bojama perja i veličini.

Mužjaci trogona su šareniji od ženki, a to je najuočljivije na perju repa. Najčešće boje koje se mogu uočiti na ovim pticama su žuta, oker, narandžasta, plava i crvena. Uprkos veoma upadljivim bojama, trogoni su teško uočljivi na drveću šuma u kojima žive. Neke vrste trogona žive usamljeničkim životom, ali većina živi u parovima. Najveći broj vrsta trogona je visine oko 30 cm. Imaju kratak kljun, dug rep i tanke noge, sa tankim kandžama. Razvijena krila im omogućuju veoma brz let po drveću.

Ove ptice su aktivne preko dana. Hrane se voćem, semenkama i manjim insektima. Najveći prirodni neprijatelji su im krupniji sisari i zmije.

Najčešće žive u napuštenim ,,kućama'' termita, šupljinama drveća, a neke vrsta grade i sopstvena gnezda. Trogoni spadaju u ptice dupljašice jer svoja gnezda prave tako što izdube šupljinu u trulom drvetu ili termitnjaku i tu polože jaja. U ležanju na jajima i podizanju mladih učestvuju oba roditelja.

Žive u Centralnoj i Južnoj Americi, delovima Afrike i na Dalekom Istoku. Sumatra i Borneo su ostrva na kojima živi najveći broj vrsta trogona. Na ova dva ostrva živi 14 vrsta trogona. Neke vrste trogona su jako ugrožene uništavanjem njihovog prirodnog staništa.
.



Search