Cena putarine u Bugarskoj


Srpskim turistima koji planiraju da letuju u Grčkoj na izboru su dva putna pravca preko Makedonije i preko Bugarske. Gotovo je ista kilometraža za turiste koji letuju na Halkidikiju koji god putni pravac da izaberu, Tasos je bliži ako idete preko Bugarske, a Krf dalji.

Putarina u Bugarskoj se, za razliku od Makedonije u kojoj se plaća na naplatnim rampama, naplaćuje vinjetama. Vinjeta se koristi u mnogim zemljama Evropske Unije, a i u Srbiji se razmatra uvođenje ovog načina plaćanja korišćenja autoputeva, prema rečima nadležnih iz ministarstva saobraćaja. Vinjetu kupujete ili na graničnom prelazu ili na nekoj od pumpi (obavezno sačuvajte fiskalni račun) za sedam dana košta 10 leva ili oko pet evra, a za period od mesec dana ova nalepnica košta oko 13 evra.

Pregled putarina u Bugarskoj po kategoriji vozila. I putarina, kao i gorivo, se mogu platiti i evrima ali i platnim karticama.

Period Kategorija 1 Kategorija 2 Kategorija 3
godisnja 665*/511 350*/269 34
mesecna 66*/51 35*/27 13
nedeljna 33*/26 17*/13 5
dnevna 10 10 -

Sve cene su izrađene u evrima. Sa zvezdicom su označena vozila iz eko kategorije EURO 0, I i II kao i ona čija kategorija nije obezbeđena.

Kategorija 1 ? Komercijalna vozila sa više od dve osovine
Kategorija 2 ? Komercijalna vozila sa dve osovine (kamioni i autobusi sa više od 8 sedišta)
Kategorija 3 ? Putnička vozila i mini-busevi do 8 sedišta

Za razliku od Makedonije, gde je našim vozačima potrebno dodatno putno osiguranje za automobile, takozvani zeleni karton, koji košta 2.000 dinara, ovaj dokument u Bugarskoj nije potreban. Kad krenete kroz Bugarsku, učiniće vam se da ima puno policijskih patrola. Bugari su pokrenuli veoma zanimljivu kampanju za veću bezbednost u saobraćaju tako što su duž puta postavili bilborde sa statističkim podacima o broju nastradalih u saobraćaju i najčešćim uzrocima saobraćajnih nesreća. U podnožju bilborda stoji kartonska replika policijskog automobila, koja većinu vozača, kad je ugledaju, primora da prikoče.

Ono što morate znati o sobraćajnim propisima u Bugarskoj je da su kazne za saobraćajne prekršaje u ovoj zemlji velike, pa budite oprezni. Dozvoljena količina alkohola u krvi je 0,5 promila, a za one koji imaju više od toga sledi velika novčana kazna. Ograničenja brzine su slična onima u Grčkoj, u naselju 50 km/h, van naselja 90 km/ h, a na autoputu 130 km/h.

Prekoračenje povlači kaznu od 10 do 250 leva, a u težim slučajevima oduzimanje vozačke dozvole. Vožnja sa upaljenim svetlima je obavezna od 2. novembra do 1. marta. U ostatku godine nije obavezna, ali se ipak preporučuje. Kazne do 50 leva se plaćaju na licu mesta, a preko tog iznosa se, uz platni nalog, izmiruju u bankama. Od opreme u automobilu morate imati komplet prve pomoći, trougao, fluorescentni prsluk i protiv požarni aparat.

Snadbevenost gorivom u Bugarskoj je veoma dobra. Ima svih vrsta goriva, ukljucivajuci i tečni naftni gas TNG i metan. Uprkos dobroj snadbevenosti gorivom u Bugarskoj ćete imati problema sa plaćanjem. Pumpi koje primaju evre ima malo pa bolje da na granici promenite novac. Drugi način je da platite karticama, a sve pumpe ih uglavnom primaju (vizu i master).





Search