šta je to satelit


Satelit je objekat koji orbitira oko drugog objekta (poznatog kao primarni). Ovaj izraz se često koristi za opisivanje veštačkih satelita (neprirodnih), mada postoje i prirodni sateliti (kao što je mesec). Orbita predstavlja putanju kojom se neki objekat kreće oko drugog usled centripetalne sile (npr. gravitacija) tog objekta.
Pošto svi objekti imaju gravitaciju, kretanje primarnog objekta je uslovljeno kretanjem satelita. Sve mase (objekti) koji su deo solarnog sistema, uključujući i Zemlju, su sateliti Sunca, ili sateliti tih objekata, kao što je to Mesec.

Početak "svemirskog doba" počinje 1946. godine, kada su naučnici počeli da koriste nemačke V-2 rakete za merenje gornjih delova atmosfere. Pomoću ovih raketa, vršena su merenja vazdušnog pritiska, gustine i temperature vazduha na visini od oko 200 km. Sovjetski Savez je 4. oktobra 1957. godine lansirao u orbitu satelit SPUTNIK I, čime počinje "svemirska trka" između SAD i SSSR-a. Prvi američki satelit je bio EXPLORER 1 lansiran, pomoću Jupiter C rakete, 31. januara 1958. godine.

Najveći broj veštačkih satelita orbitira oko Zemlje u vidu Internacionalne svemirske stanice, koja se ponekad može videti i golim okom. Internacionalna svemirska stanica je udruženi projekat 6 agencija i to: Američke NASA-e, Ruske federalne svemirske agencije, Japanske JAXA-e, Kanadske CSA/ASC, brazilske AEB i Evropske svemirske agencije-koju čine UK, Irska, Portugal, Austrija i Finska. Postoje više vrsta satelita i to: astronomski sateliti, komunikacijski sateliti, sateliti za posmatranje Zemlje, navigacioni sateliti, istraživački sateliti, sateliti na solarnu energiju, svemirski sateliti, meteorološki sateliti i minijaturni sateliti.





Search