Kako radi radar


Radar od engleske reči Radio Detection And Ranging, što znači radio otkrivanje objekata i određivanje njihove udaljenosti, služi za detektovanje i određivanje udaljenosti i snimanje objekata kao što su avioni, brodovi ili kiša. Jaki radio talasi se emituju, a prijemnik u radaru osluškuje da li postoji eho od nekog objekta. Analizom reflektujućih talasa objekat može biti lociran ali i identifikovan. Bez obzira na malu vraćenu količinu talasa, oni se mogu vrlo lako pojačati i otkriti. Radarski radio talasi se mogu vrlo lako proizvesti sa bilo kojom poželjnom snagom, detektovati sa malo utrošene energije i ponovo pojačati mnogo puta. Radari se koriste za detekciju objekata na velikim udaljenostima gde druge refleksije kao što su zvuk ili svetlost ne bi imale velikog uspeha.

Na konstruisanju radara radilo se od 1925. godine. On je usavršen tek u toku Drugog svetskog rata, između 1938. i 1945. godine, u Engleskoj, SAD-u i Nemačkoj. Radarski talasi, u zavisnosti od veličine radio talasa i oblika objekta, mogu da se reflektuju na različite načine. U slučaju da je radio talas mnogo kraći od veličine objekta, on će se odbiti kao što se svetlost odbija od ogledala. Prvi radio talasi su koristili duge talasne dužine, veće od objekta, tako da su se od objekta primali mali signali, dok se danas koriste kraće talasne dužine tako da mogu da identifikuju kako male objekte tako i velike.

Reflektovanje radio talasa od ćoškova je slično kao i odbijanje sjaja od zaobljenog stakla. Najviše reflektujućeg signala daju objekti koji imaju ugao od 90 stepeni između površina koje reflektuju talase. Površina koja ima tri ravne površine koje se sastaju u jednom uglu, slično uglu zgrade, uvek će reflektovati signal nazad izvoru signala. Ove površine se nazivaju uglovne kocke i koriste se kao radarski reflektori na objektima koje je teško otkriti. Koriste se na primer za čamce kako bi se lakše otkrili u akciji spašavanja. Nasuprot ovim objektima, objekti koji pokušavaju da budu ne otkriveni, površine su im postavljene pod uglom koji će eliminisati uglove, tako da se na osnovu ovoga prave avioni čudnog izgleda kao što je američki F-117 ili "Stealth aircraft".






Search