Kako se pravi fotografija


Fotografija je proces stvaranja slika, zapisa, koji će biti istovetni kao i posmatrana pojava u prirodi. Ona uključuje zapis odsjaja svetlosti sa objekata koje posmatramo na foto osetljivi medijum, a za tačno određeno vreme izlaganja. Celokupan proces se ostvaruje uređajima koje zovemo kamere ili fotoaparati, a to mogu da rade uz pomoć mehanike, hemije ili digitalne tehnologije.Sama reč potiče iz grčkog jezika, i reči φως phos ("svetlost"), i γραφις graphis ("crtati", "pisati").

Prvom fotografijom se obično smatra slika nastala 1826. godine, a koju je snimio i razvio Francuski pronalazač Nicephore Nijepce. One je to izveo na poliranoj ploči obloženoj kalajem, a koje je bila prekrivena bitumenom, derivatom nafte. Koristio je primitivnu kameru da bi usmerio zrake, ali je bilo potrebno čak 8 sati ekspozicije pri jakoj svetlosti da bi se dobila slika. Niepce je na vreme uvideo nedostatke ove smeće i počeo je da eksperimentiše sa srebrnim emulzijama, a zasnovanim na otrišima Johann Heinrich Schultza iz 1724. godine, da mešavina srebra i krede potamni kada je izložena svetlosti.

Sledeći veliki pronalazač na ovom polju vezuje se za Daguerre-a. On je otkrio da ako se srebrni film najpre izloži parama joda, onda svetlosti, i na kraju živinim jedinjenjima, moguće je formirati latentnu, još nevidljivu sliku. Potrebno ju je samo potopiti u slani rastvor i slika će se pojaviti i ostati na papiru. 1839. on je objavio da je pronašao proces korišćenja srebra na bakarnoj podlozi u svrhu pravljenja fotografija. Ovaj proces se i danas koristi kod Polaroid aparata.

Nešto drugačiji proces izmislio je Talbot. Ovaj proces se naziva i kalotip, i zasniva se na korišćenju papirnih listova koji su prekriveni srebro hloridom, koji potamni kada je izložen svetlosti. Nakon toga, dobija se negativ. Kada se negativ osvetli iznad posebnog papira, on manje propušta svetlost na onim mestima gde je više potamneo, tj, koja su na originalnoj slici bila svetla. Kako i foto papir ima ista svojstva, dobiće se verna kopija originalne slike. Ovaj proces se i danas odvija kod aparata sa filmom gde se odvijaju ove reakcije.

Međutim, stvari su sa kolor fotografijama išle mnogo teže. Najpre su korišćene tri kamere postavljene tako da hvataju istu sliku, ali svaka sa kolor filterima koji su propuštali samo određeni spektar boja. Tek su kasnije razvijene bolje emulzije za filmove koje su mogle da verno svakoj prirodnoj boji pridruže odgovarajući komplement i tako formiraju jasnu sliku. Ovakav instant kolor film prvi je uveo Polaroid, 1963. godine





Search